لودر ها از جمله ماشین آلاتی هستند که در امر ساخت و ساز نقشی بسیار مهم ایفا می کنند. اما شاید خیلی از شما با لودر آشنایی نداشته باشید در اینجا به معرفی انواع لودر و کاربرد های آن می پردازیم:

لودر چیست؟

 در رابطه با انواع لودر و کاربرد های آن باید گفت که  لودر تراکتوری است که در قسمت جلویی آن جام وجوددارد، این جام به حمل مواد می پردازد که استخراج شده است. این ماشین حمل کننده توسط شرکت های معتبری در دنیا ساخته می شود. اما لودر ها دارای انواع مختلفی هستند که در این مقاله قصد داریم به انواع لودر و کاربرد های آن  اشاره کنیم:

  1. لودر های چرخ زنجیری 

  2. لودر های چرخ لاستیکی و بکهولودر

هر کدام از این لودر ها دارای ویژگی های خاص خود می باشد در اینجا توضیحاتی در رابطه با انواع لودر و کاربرد های آن  در اختیار شما قرار می دهیم:

لودر های چرخ زنجیری 

در بررسی انواع لودر و کاربرد های آن باید گفت که لودر های چرخ زنجیری از جمله لودی هایی هستند که در مواردی خاص مورد استفاده قرار می گیرند. معمولا از این نوع لودر در عملیاتی استفاده می شود که قدرت کششی زیادی مورد نیاز است. از جمله مواردی که در آنها قدرت کششی زیادی اعمال می شود مانند کندن درختان از زمین، برداشتن سطوح سیمانی از روی زمین و غیره… کی از معایب و شاید ویژگی که می توان برای لودر های چرخ زنجیری اشاره کرد سرعت پایین آنها در اجرا می باشد. 

لودر های چرخ لاستیکی

در بررسی انواع لودر و کاربرد های آن باید گفت لودر های چرخ لاستیکی دارای ویژگی بارز می باشد و آن سرعت بالا در انجام عملیات می باشد. یکی دیگر از مزایایی که برای این ماشین می توان برشمرد این است که برای استفاده از آن از تریلر استفاده نمی گردد. از این نوع لودر ها برای فواصلی تا 170 متر استفاده می شود. از لحاظ اندازه میز با لودر های زنجیری متفاوت می باشد و بزرگتر می باشد. یکی دیگر از مزایایی که می توان برای لودر های چرخ لاستیکی برشمرد هزینه پایین تر برای استفاده از آن می باشد، در صورتی که در استفاده از لودر های چرخ زنجیری هزینه بالاتری را باید پرداخت کرد. 

بکهولودرها

این ماشین نیز دارای دو عملکرد می باشد و در واقع ترکبی عمل می کند. یعنی یک لودر در قسمت جلو و یک بیل کانال کن است. مزیت خوب این ماشین در انواع لودر و کاربرد های آن  این است که برای عملیات های متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله کار هایی که توسط این ماشین انجام می شود مانند:

  • پی کنی های سطحی 
  • حمل لوله ها
  • لایروبی 
  • برداشتن موانع
  • انجام خاکبرداری های سبک
  • کندن کانال های کوچک

بکهو لودر ها از جمله ماشین هایی در بین انواع لودر و کاربرد های آن  است که چندین عملیات را می تواند به وسیله ان انجام داد. استفاده از این ماشین نیز مادر دیگر لودر ها بسیار زیاد بودهو گاهی به جای استفاده از لودر های چرخ زنجیری و چرخ لاستیکی از این نوع ماشین استفاده می گردد. زیرا دارای بیل مکانی ایت و هم عملیات خاکبرداری را انجام می دهد. 

اما این نوع لودر دارای انواع مختلفی است:

بکهو لودرها ثابت، گردان و کشویی.

برای خرید  دامپتراک با کارشناسان ما در هلی خودرو تماس بگیرید .

بکهو لودرها ثابت:

این ماشین دارای بیل  و لودر و همچنین چرخش 180 درجه می باشد. 

بکهو لودرها گردان:

این لودر در بین انواع لودر و کاربرد های آن ،  توانایی کندن و حفاری در عملیات های وسیع را ندارد و قابلیت کشویی شدن را دارد. زاویه حرکت آن نیز به صورت 270 درجه می باشد.  

بکهو لودر کشویی:

این نوع لودر نیز در بین انواع لودر و کاربرد های آن  دو نوع می باشد کشویی مکانیکی و کشویی ﻫﻴﺪروﻟﻴﻜﻲ. 

انواع لودر ها را برایتان معرفی کردیم حالا می خواهیم کاربرشان را برایتان توضیح دهیم:

کاربرد لودر ها

انجام عملیات بارگیری 

در رابطه با انواع لودر و کاربرد های آن باید گفت که لودر ماشینی است که به وسیله آن انواع مصالح مانند شن، ماسه، خاک و سنگ شکسته از روی زمین برداشته و به داخل کامیون و یا سایر ماشین های باربری ریخته می شود. 

جابجایی بار

با استفاده از لودر میتوان هر باری را از جایی بجای دیگر جابجا کرد. بعضی از مصالح ساختمانی مانند آجر سنگ و غیره را نمی تواند به راحتی از جایی به جای دیگر حمل کرد، ولی لودر این کار را به راحتی انجام می دهد. از جمله این مصالح مانند سیمان،آجر و سفال. 

انجام عملیات خاکبرداری 

گودبرداری و خاکبرداری از جمله کارهایی است که توسط ماشین هایی مانند لودر انجام می شود. لودر در کندن و جابجایی و بارگیری کردن جزء ماشین های کاربردی به شمار می رود. 

استفاده از لودر جهت تمیز کردن زمین

لودر ماشینی این که می تواند به راحتی سطح زمین را به وسیله آن کاملا تمیز و صاف کرد. البته این کار در زمین هایی انجام می شود که دارای خاکی نرم هستند. یکی از مزیت های خوبی که برای لودر می توان برشمرد این است که از آن برای کندن زمین نیز استفاده می شود. لودر ها طوری طراحی شده اند که جام آنها به طرف زمین شیب دارد و می تواند به راحتی زمین را توسط آن حفاری کرد. جام لودر دارای چنگک هایی است که می تواند به داخل زمین فرو رفته و زمین را حفاری کند. 

برای خرید  بیل مکانیکی با کارشناسان ما در هلی خودرو تماس بگیرید .

نکته مهم در رابطه با کاربرد لودر:

در رابطه با انواع لودر و کاربرد های آن باید گفت که استفاده از لودر باید در شرایطی صورت بگیرد که به چرخ های آن آسیب نزند. اگر از لودر ار نوع چرخ های لاستیکی استفاده می شود باید یادتان باشد که در زمان بار گیری خرده سنگ ها لاستیک بر روی آنها قرار نگیرد و منجر به سوراخ شدن و پنچری در آن نشود. بدین منظور می توان برای این لودر ها از چرخ های با لاستیک L5 استفاده کرد. این لاستیک ها دارای مقاومت بسیار بالایی هستند همچنین به دلیل استحکام خوبی که دارند دارای عمر بالایی می باشند.

بنابراین توصیه می شود در هنگام استفاده از لودر های چرخ لاستیکی مواردی را رعایت کنید.. مثلا اینکه از این لودر ها در زمانی استفاده شود که زمین به درستی زهکشی شده و سنگی بر سر راه آن قرار نداشته باشد. همچنین توصیه شده قبل از استفاده از لودر های چرخ لاستیکی سنگ ها به درستی خرد شده باشند تا به لاستیک آسیبی وارد نشود و منجر به پنچری آن نگردد. 

کاربرد لودر را تا اندازه ای برای شما معرفی کردیم حالا می خواهیم برند های مطرحی که به ساخت لودر می پردازند را برای شما معرفی کنیم:

برای خرید  غلطک با کارشناسان ما در هلی خودرو تماس بگیرید .

معروف ترین و کاربردی ترین لودری که در ایران استفاده می شود عبارتند از:

هیوندای

کوماتسو

هیتاچی

ولوو

کاوازاکی

کاترپیلای