تاریخچه ماشین آلات عمرانی و ساختمانی مربوط به ساختمان به سال های بسیار طولانی بر می گردد. از زمانی که تمدن بشر شکل گرفت دست به تولید و ساخت ابزار هایی گرفت تا بتوانند کار های مربوط به ساختمان سازی و راه سازی را به راحتی انجام دهد.

در زمان فرعونیان مصر در این کشور ماشین آلات دست سازی ساخته شده تا برای ساخت اهرام مصر از آنها استفاده شود. بنابرای تاریخچه ماشین آلات عمرانی و ساختمانی بسیار کهن است. در اینجا می خواهیم ماشین آلات سنتی که به دست بشر ساخته شد و به تدریج رشد یافت و به ماشین آلات برقی و مکانیزه تبدیل شد را برای شما معرفی می کنیم پس در ادامه به بررسی تاریخچه ماشین آلات عمرانی و ساختمانی می پردازیم:

تاریخچه ماشین آلات عمرانی و ساختمانی

اولین ماشین برای جابجایی مصالح  در ساختمان سازی

فرغون: اولین ماشینی که برای استفاده و کاربرد و و جابجایی مصالح از جایی به جای دیگر ساخته شد فرغون بود. البته ساخت این ماشین به دوره ای بعد از ساخت و ابداع چرخ باز میگردد. زمانی که بشر توانست ابزاری مانند چرخ را ابداع کند تا بتواند به راحتی وسایل و مصالح خود را جا به جا کند.

جالب است بدانید با وجود اینکه فرغون یکی از ماشین آلات سنتی و بسیار قدیمی به شمار می آید در حال حاضر نیز از آن در بعضی مواقع استفاده می شود. البته فرغون یا در اصل فرگون ها پیشرفت زیادی گرده اند و به شکل دیجیتالی نیز تولید می شوند.

برای خرید   لودر چرخ لاستیکی  با کارشناسان ما در هلی خودرو تماس بگیرید .

پیشینه و تاریخچه ساخت اولین ماشین آلات ساختمانی 

اولین ماشین ساختمانی  در تاریخچه ماشین آلات عمرانی و ساختمانی در سال 1385 ساخته شد، این ماشین در کار هایی مربوط به خاکبرداری ریل راه آهن استفاده می شد. و اولین موتور بخار نیز در سال 1862 ساخته شد. ابداع این دو ماشین یکی از بزرگترین ابداعات بشر در حیطه ساخت و ساز و راه سازی محسوب می گردد. 

جرثقیل ها نیز جزو ابتدایی ترین ماشین آلات ساختمانی در بین تاریخچه ماشین آلات عمرانی و ساختمانی محسوب میگردد. ابداع این ماشین به دوران روم باستان باز میگردد. اولین جرثقیلی که برای کار های مربوط به ساختمان ساخته شد ازجنس چوب بود و نیروییی که برای حرکت آن استفاده می شد انسان ها و حیواناتی مانند اسب و الاغ بودند.

در تاریخچه ماشین آلات عمرانی و ساختمانی جرثقیل ها به مرور زمان پیشرفت کرده و به حالت امروزی کاملا دیجیتالی و هیدرولیکی در آمدند. در انقلاب صنعتی جرثقیل ها از جنس فولاد و آهن در آمدند و یک اتفاق عظیم در ساخت ماشین آلات ساختمانی در این عصر شکل گرفت. 

غلتک 

اولین بار اولین غلتک ها در سال 1800 میلادی به کار برده شد. شکل این غلتک ها به مانند غلتک ای امروزی و به شکل استوانه ای بود. غلتک های بخار در سال 1880 و غلتک های بنزینی در سال 1910 ساخته شدند. 

تراکتور ها

در بررسی تاریخچه ماشین آلات عمرانی و ساختمانی ، تراکتور ها از جمله ماشین آلاتی بوده اند که در صنعت کشاورزی مورد استفاده قرار می گرفتند. اولین تراکتور ها به صورت ماشین های بخار و بعد به صورت بنزینی به کار برده شد. اولین تراکتور ها ی بنزینی در سال 1876 ساخته و مورد استفاده قرار گرفت. 

ماشین سنگ شکن در سال 1920 ساخته شد. ماشین های اسکریپر ها و بلدوزر ها نیز در 1920 پار به این عرصه گذاشت و جزو پر مصرف ترین ماشین های عمرانی و ساختمانی بودند. بیل های مکانیکی و گریدر ها نیز به فاصله 4 سال یعنی از سال 1920 تا 1924 ساخته و ا آن در صنعت ساختمان سازی استفاده شد. 

برای خرید  دامپتراک با کارشناسان ما در هلی خودرو تماس بگیرید .

در رابطه با تاریخچه ماشین آلات عمرانی و ساختمانی باید گفت که در حال حاضر شرکت های زیادی در دنیا هستند که به تولید ماشین آلات ساختمانی و عمرانی می پردازد ولی همه آنها دارای سابقه طولانی در این زمینه نیستند. چند شرکت معتبر و بسیار قدیمی وجود دارند که در زمینه ساخت ماشین آلات کشاورزی پیشینه ای با سابقه دارند که در اینجا به آنها اشاره می کنیم:

تاریخچه شرکت های تولید کننده ماشین آلات ساختمانی و عمرانی

تاریخچه شرکت کاترپیلار:

در بررسی تاریخچه ماشین آلات عمرانی و ساختمانی ، شرکت کاترپیلار از جمله شرکت های با سابقه و بزرگ در زمینه ساخت و تولید ماشین آلات ساختمانی و عمرانی هستند. این شرکت یک شرکت آمریکایی است و علاوه بر ساخت و تولید ماشین آلات عمرانی و ساختمانی ماشین آلات مربوط به استخراج معدن، موتور های دیزلی و موتور های گازسوز می پردازد. این شرکت با وجود فعالیت زیاد در این زمین از دیرباز همچنان با قدرت و با رشد روز افزون تکنولوژ در این عرصه پیش تاز بوده است.

شرکت کاترپیلار توسط شخصی به نام بنجامین هولت در شهر کالیفرنیای آمریکا راه اندازی شد. در ابتدا این شرکت به تولی ماشین آلات کشاورزی می پرداخت ولی کم کم به ساخت ماشین آلات عمرانی و ساختمانی نیز روی آورد. جالب است بدانید شرکت کاترپیلار در جنگ جهانی دوم نقش زیادی در پیشبرد آن به عهده داشت. رفته رفته کمپانی های زاید تشکیل شده و به همکاری با این شرکت تمایل نشان دادن دو و این کار تا به امروز ادامه دارد. 

برای خرید  بیل مکانیکی با کارشناسان ما در هلی خودرو تماس بگیرید .

تاریخچه شرکت کوماتسو:

در رابطه با تاریخچه ماشین آلات عمرانی و ساختمانی باید گفت که این شرکت صنایع سنگین یک شرکت ژاپنی است. به جرات می توان گفت این شرکت ژاپنی یکی از بهترین و باسابقه ترین شرکت های تولید کننده ماشین آلات عمرانی می باشد. این شرکت عظیم همواره توانسته در تولید ماشین هایی مانند بیل های مکانیکی، بلدوزر و لودر در جهان حرف اول را بزند.

این شرکت بعد از شرکت بزرگ کاترپیلار بزرگترین شرکت به شمار رفته و توانسته گام های بزرگی در استخراج معادن در جهان و ماشین آلات راهسازی و استخراج داشته باشد. شرکت کوماتسو علاوه بر تولید ماشین آلات عمرانی و کشاورزی به تولید قطعات یدکی نیز می پردازد و آن را به سراسر دنیا صادر می کند. در حال حاضر این شرکت در ایران نیز دارای نمایندگی می باشد و افراد می تواند محصولات خود را از این شرکت سفارش داده و یا اینکه قطعات مورد نیاز خود را از این شرکت معتبر خریداری کنند. 

تاریخچه شرکت هپکو:

هپکو نامی که برای ما ایرانیان آشناست یک شرکت مونتاژ ماشین آلات راهسازی می باشد. این شرکت در سال 51 با هدف مونتاژ قطعات ماشین آلات راهسازی و عمرانی در شهر اراک ساخته شد. از سال ها به بعد به تولید ماشین های راهسازی پرداخت. 

برای آشنایی بیشتر با غلطک های پاچه بزی و کاربرد آن با  هلی خودرو همراه شوید .

پس از بررسی تاریخچه ماشین آلات عمرانی و ساختمانی ؛ هر کدام از ماشین آلاتی که به شما معرفی شد از جمله مهمترین ماشین آلات ساختمانی بودند که تمامی ماشین آلات ساختمانی را تولید کرده و به سراسر دنیا صادر می کنند.