در رابطه با دلیل استفاده از غلتک ها باید گفت که غلتک ها از جمله ماشین آلاتی هستند که در صنعت ساخت و ساز برای اصلاح برخی ویژگی ای خاک مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از غلتک ها در ساخت و ساز سبب می شود تا لایه ای خاک با مقاومت بیشتری به همدیگر نزدیک شوند. البته این فشار وارد به خاک باید در حدی انجام شود تا زمین دچار تغییر شکل نشود.

بدین ترتیب باید لایه های مختلف خاک را به وسیله غلتک تا اندازه ای متراکم کرد. عوامل دیگری نیز وجود دارد که به وسیله عملیات تراکم به صورت مطلوب در می آید. در اینجا به چند مورد از دلیل استفاده از غلتک ها در ساخت و ساز اشاره می کنیم:

دلیل استفاده از غلتک ها در ساخت و ساز

 1. کاهش قابلیت تغییر حجم خاک
 2. کاهش قابلیت نفوذپذیری 
 3. افزایش مقاومت خاک

در بررسی دلیل استفاده از غلتک ها ، اعمال انتقال بار از لایه های بالاتر به لایه های پایین تر یکی دیگر از دلیل استفاده از غلتک ها در ساخت و ساز می باشد. اگر ما بخواهیم یک زیر سازی اصولی قبل از انجام عملیات راهسازی داشته باشیم باید قبل از هر چیز خاک را مقاوم کنیم و این کار تنها به وسیله غلتک انجام می شود. البته متراکم سازی خاک بستگی به عوامل دیگری نیز دارد. در اینجا به این عوامل اشاره می کنیم:

برای خرید  لودر چرخ لاستیکی  با کارشناسان ما در هلی خودرو تماس بگیرید .

 • دانه بندی خاک
 • خواص فیزیکی و شیمیایی خاک
 • درصد رطوبت
 • میزان فشار وارده و متراکم کننده

بنابراین دلایلی که عنوان شد از جمله اصلی ترین دلایلی هستند که سبب استفاده از غلتک ها برای زیر سازی درست و اصولی می باشد. گفتیم غلتک ها عمل متراکم سازی خا را به عهده دارند و به وسیله چهار نوع نیرو خاک را متراکم می کنند. این نیر ها عبارتند از:

 1. وزن استاتیکی 
 2. ضربه ای 
 3. ارتعاشی
 4. عمل ورزیدن

غلتک ها از جمله ماشین های تراکم هستند که برای متراکم کردن و فشرده شدن خاک از آنها استفاده می شود. 

از مهمترین دلیل استفاده از غلتک ها ،  که سبب استفاده از غلتک در ساخت و ساز می باشد این است که خاک بر اثر نیروی تراکم تمایل به تغییر محل جانبی دارد بنابراین باید از روشی مطمئن برای تغییر کمتر استفاده کرد. ضربه ها و ارتعاش یکسا هستند و تنها تواتر آنها متفاوت می باشد. در میان روش هایی که گفته شد روش ضربه ای معمولا تواتر کمتری دارد. 

برای آشنایی بیشتر با انواع لودر و کاربرد های آن با هلی خودرو همراه شوید .

مشخصات فنی غلتک 

غلتک های با توجه به میزان تراکمی که ایجاد می کنند دارای مشخصات فنی متفاوت می باشند. و معمولا دارای قدرتی 2 تا 200 اسب بخار می باشند. این مشخصات عبارتند از:

 1.  میزان وزنی که دارند. 
 2. میزان ضربه ای که وارد می کنند.
 3. میزان لرزشی که وارد می کنند.

وزن غلطک های دستی کمتر از غلتک ای ماشینی است، غلطک های دستی 50 کیلو و غلتک های ماشینی 60 تن وزن دارند. 

انواع غلتک ها 

غلتک استوانه ای 

غلتک چرخ صاف 

غلتک کوبشی

غلتک شبکه

غلتک های پنوماتیک 

غلتک های پا گوسفندی

غلتک استاتیک

غلتک ارتعاشی

در بررسی دلیل استفاده از غلتک ها ، هر کدام از این غلتک ها درای ویژگی های خاص خود بودن و در مواقع و شرایط خاص خود مورد استفاده قرار می گیرد. در اینجا به کاربرد هر یک از غلتک ا اشاره می کنیم و دلیل استفاده آنها را در ساخت و ساز بیان می کنیم:

غلتک استوانه ای:

این نوع غلتک ها جزء پرکاربرد ترین غلتک ها به شمار می روند. غلتک استوانه ای دارای یک سیلندر معمولی است و دارای دو نوع تک درام و دو درام می باشند. دلیل استفاده از این نوع غلتک ترکیب سنگ و موارد مشابه در زمین می باشد.

برای استفاده از این نوع غلتک ها از یک نوع پانسمان های خاص استفاده می شود تا عمل صاف کردن زمین و خاک به درستی انجام شود. قطر این نوع غلتک ها 1 متر می باشد و از جنس آهن و بتن می باشد. البته یکی از معایب این غلتک ها سادگی آنها می باشد و از این نوع بیشتر در کار های ساده در زیر سازی و ساخت و ساز استفاده می شود.

برای خرید  دامپتراک با کارشناسان ما در هلی خودرو تماس بگیرید .

غلتک چرخ صاف:

این نوع غلتک ها دارای دو درام بودن که یکی در جلو و دو درام در عقب می باشد. نوع دیگر غلتک چرخ صاف، غلتک زوج می باشد که 6 تا 8 تن وزن دارد. 

غلتک کوبشی:

در دلیل استفاده از غلتک ها این نوع از غلتک ها عملکردی شبیه به غلتک پا گوسفندی دارند ولی بارزترین تفاوت آن در اندازه آن می باشد. به دلیل اندازه بزرگتر این نوع غلتک ها کم کم جای غلتک های پا گوسفندی را گرفته اند. در بررسی دلیل استفاده از غلتک ها دلیل استفاده از این نوع غلتکها تراکم بالاییی است که در خاک ایجاد می کنند. این غلتک ها قابلیت در هم شکستن توده های بزرگ را دارند و همچنین سرعت بالاتری نسبت به غلتک های پا گوسفندی دارند. 

برای خرید لودر چهارچرخ لاستیکی با کارشناسان ما در هلی خودرو تماس بگیرید .

غلتک شبکه:

همانطور که ز نامش پیداست بر روی این نوع از غلتک ها شبکه هایی از جنس فولاد وجود دارد. این نوع غلتک ها بیشتر در خاک های ارزیابی شده و درشت مورد استفاده قرار می گیرند. 

غلتک پنوماتیک:

غلتکهای پنوماتیک دارای غلطک های لاستیک بادی از هوا برای ایجاد فشار باد می باشند. فشار تماس در سنگ توسط ناحیه تماس و فشار تورم تعیین می شود. 

غلتک پا گوسفندی:

در بررسی دلیل استفاده از غلتک ها ، به این نوع از غلتک ها غلطک های پا کوبنده گفته می شود. دارای خرطوم های مستطیلی شکل و یک دستگاه ارتعاشی می باشند. دلیل استفاده از این نوع غلتک برای تراکم خاک با ترکیبی از خاک رس و شن و ماسه می باشد. از این غلتک برای ساخت و ساز و پروژه های جاده ای و ریلی استفاده می شود.

غلتک استاتیک:

غلتک استاتیک دارای انواع تک درام و دو درام می باشد:

غلتک تک درام

 نوع تک درام آن دارای تجهیزات یا چرخ دنده های سنگین است. 

غلتک دو درام

به این نوع غلتک در دلیل استفاده از غلتک ها ، غلتک پشت سر هم گفته می شود. دارای دو درام یکی در جلو و دیگری در عقب آن می باشد. از این نوع غلتک برای صاف کردن و زیر سازی در جاده سازی و آسفالت استفاده می شود. 

غلتک ارتعاشی:

از این مدل غلتک ها در دلیل استفاده از غلتک ها ،  برای فشرده سازی خاک و آسفالت در ساخت و ساز و جاده سازی استفاده فراوان می گردد. غلتک ارتعاشی از کاربردی ترین غلتک ها برای فشرده سازی خاک در ساختمان سازی می باشند. دلیل استفاده از غلتک ارتعاشی فشرده سازی خوب و استاندارد توسط آن می باشد.