در رابطه با غلتک های پاچه بزی و کاربرد آنها ، غلتک ها از جمله ماشین التی هستند که برای انجام عملیات های راهسازی و عمرانی بیشترین استفاده را دارند. مقاومت لایه های مختلف خاک برای یک زیر سازی اصولی یکی از اساسی ترین کار هاییست که انجام می شود. بنابرای برای انجام عملیات زیر سازی به صورت اصولی باید از ابزار هایی مانند غلتک استفاده کرد. بنابراین عمل تراکم خاک به وسیله ماشینی به نام غلتک امکان پذیر است اما غلتک های پاچه بزی و کاربرد آنها چیست ؟

غلتک های پاچه بزی و کاربرد آنها

 البته باید توجه داشت که عمل تراکم به درستی و به اندازه صورت بگیرد زیرا خاک همواره تمایل به تغییر محل جانبی دارد بر این اساس باید عمل تراکم در حدی صورت بگیرد که این تغییرات محلی صورت نگیرد. بدین ترتیب باید از غلتک های مناسب برای شرایط مورد نظر استفاده کرد. یکی از عمده ترین دلایلی که برای استفاده و کاربرد غلتک ها می توان برشمرد به اصلاح ویژگی های خاک در مناطق مختلف می پردازد.

برای آشنایی بیشتر با دلیل استفاده از غلتک ها در ساخت و ساز با هلی خودرو همراه شوید .

در رابطه با غلتک های پاچه بزی و کاربرد آنها ، از غلتک های راه سازی برای زیر سازی اصولی در جاده سازی استفاده های فراوان می شود و با استفاده از این ماشین آلات عمرانی می تواند مقاومت لایه های خاک را تقویت کرد و به صورت اصولی به امر جاده سازی پرداخت. در اینجا به معرفی انواع غلتک ها می پردازیم:

انواع غلطک ها 

 1. غلتک پاچه بزی
 2. غلتک شبکه ای 
 3. غلتک ارتعاشی
 4. غلتک فولادی صاف
 5. غلتک پنوماتیک یا چرخ لاستیکی
 6. غلتک کفشک دار
 7. تراکم کننده های شبه بلدوزر

در بررسی غلتک های پاچه بزی و کاربرد آنها باید گفت ک هر کدام از این غلتک ها دارای ویژگی خاص خود می باشد و در شرایط خاص خود مورد استفاده قرار می گیرد. در اینجا کاربرد هر کدام را به طور مختصر شرح می دهیم: 

غلتک شبکه ای:

در بررسی غلتک های پاچه بزی و کاربرد آنها ، این مدل از غلتک های عمرانی برای خرد کردن خاک های کلوخه ای و سنگی کاربرد دارد. یکی از مزیت هایی که برای غلتک های شبکه ای وجود دارد ایناست که به هیچ عنوان خاک را پراکنده نمی کند. سرعت بالا نیز یکی دیگر از مزیت های آن می باشد. 

غلتک ارتعاشی:

این نوع از غلتک ها همانطور که از نامشان پیدا شت به وسیله ویبراتور به لرزش در آمده و شروع به کار می کند. جالب است بدانید یکی از مزیت هایی که برای غلتک های ارتعاشی وجود دارد این است که در هنگام کوبش شدید توسط آن رطوبت خاک به خوبی گرفته می شود. 

برای خرید لودر چهارچرخ لاستیکی با کارشناسان ما در هلی خودرو تماس بگیرید .

غلتک فولادی صاف:

این غلتک یکی از انواع پرکاربرد غلتک به شمار می رود. از این غلتک بیشتر برای انجام زیر سازی و تراکم سازی خاک در حد معمولی برای عمل قبل از آسفالت استفاده می شود.

غلتک چرخ لاستیکی:

از غلتک های چرخ لاستیکی در مکان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد، مانند عملیات خاکریزی و سد سازی و غیره… 

غلتک کفشک دار:

به این مدل از غلتک ها، غلطک پاچه فیلی نیز گفته می شود، در شکل ظاهری آن یک سری صفحه فولادی بر روی استوانه وجود دارد. طبق کاربرد هایی ک برای غلتک کفشک دار وجود دارد یکی بهترین و پرکاربردترین غلتک ها می باشد. این غلتک در محیط هایی که به تراکم اختلال کم نیاز دارد، استفاده های فراوان می شود. 

در اینجا قصد داریم در مورد غلتک های پاچه بزی و کاربرد آنها برای شما بیشتر بگوییم تا با عملکرد این نوع از غلتک های عمرانی بیشتر آشنا شوید:

برای خرید  دامپتراک با کارشناسان ما در هلی خودرو تماس بگیرید .

شکل ظاهری غلتک های پاچه بزی و کاربرد آن

در بررسی غلتک های پاچه بزی و کاربرد آنها ، اگر بخواهیم شکل ظاهری غلتک های پاچه بزی را برای شما توضیح دهیم باید بگوییم این مدل از غلتک های عمرانی دارای یک استوانه مجهز به تعدادی پایه های بیرون آمده می باشد. به هم دلیل است که به این مدل از غلتک ها پاچه بزی گفته می شود.

شکل ظاهری این غلتک ها به گونه ای است که به تراکم بافت خاک بسیار کمک می کند. اگر شما دقت کرده باشید و از نزدیک فرآیند کار غلتک های پاچه بزی را دیده باشید همانند عملکرد یک گله بز است که بر روی زمین جای پایشان نقش بسته است.

 البته این جای پاچه ها دارای ابعاد و اندازه های متفاوت است. عمل تراکم توسط این استوانه های پاچه بزی با استفاده از فشار استاتیک و البته کنترلی که بر روی آ وجود دارد انجام می شود. یکی دیگر از مزیت های بسیار خوبی که برای غلتک های پاچه بزی و کاربرد آنها  می تواند نام ببرد استفاده از قابلیت عمل ضربه ای برای آن می باشد، فرآیند عملکرد آن به این صورت است که در زمانی که در حال حفاری زمین است دانه های خاک را تغییر مکان می دهد و سطح زمین را به خوبی از هم می شکافد.

برای غلتک های پاچه بزی و کاربرد آنها باید گفت که غلتک های پاچه بزی دارای چندین غلتک بوده  هر کدام همانطور که گفتیم به صورت استوانه هایی که به صورت جفتی به کار میروند مشاهده می شود. باید توجه داشت با توجه به مقدار فشار تماس با مساحت زمین پایه ها و وزن غلتک قابل تغییر است.در رابطه با غلتک های پاچه بزی و کاربرد آنها  غلتک های پاچه بزی دارای خصوصیات و ویژگی های عملکرد خود و قابلیت سرعت بیش از 15 کیلومتر بر ساعت را دارد. 

اساس عملکرد غلتک ها به چه صورت می باشد؟

 • انجام عمل استاتیکی
 • نیروی ضربه ای
 • ارتعاش 
 • عمل لرزیدن

غلتک های راه سازی هر کدام با توجه به ساختاری که دارند می توانند هر کدام از نیرو های نام برده را بر روی سطح خاک وارد کنند و عمل تراکم سازی را پیش ببرند. 

برای خرید  بیل مکانیکی با کارشناسان ما در هلی خودرو تماس بگیرید .

از جمله خواص خاک که با عمل متراکم سازی بهبود می یابند مانند:

 • افزایش مقاومت خاک
 • کاهش قابلیت تغییر حجم خاک
 • کاهش قابلیت نفوذ پذیری خاک

تراکم پذیری خاک خود به عوامل مختلفی بستگی دارد مانند:

 • دانه بندی خاک
 • خواص شیمیایی و فیزیکی خاک
 • میزان نیروی متراکم کننده
 • وزن استاتیکی
 • ارتعاش 
 • ضربه
 • عمل ورزیدن و یا به عبارتی خاک را به عمل آوردن.

از ماشین آلات وزن سنگین همیشه برای فشرده سازی و متراکم سازی خاک و سطح زیمن استفاده می شود. 

نکته: در هنگام استفاده از غلتک ها باید حریم فاصله با ساختمان مجاور رعایت شود. البته این حریم با توجه به میزان مقاومت خاک تعیین می گردد. 

برای خرید  بکهو لودر  با کارشناسان ما در هلی خودرو تماس بگیرید .

غلطک های راهسازی از جمله ماشین آلاتی هستند که در عملیات های راه سازی و جاده سازی بسیار کاربرد دارد. از هر کدام از انواع غلتک ها در مواقع نیاز استفاده می شود. با توجه به نکات و ویژگی هایی که برای غلتک ها  و غلتک های پاچه بزی و کاربرد آنها برشمردیم متوجه شدید که غلتک ها علاوه بر عمل صاف کردن به متراکم کردن خاک و کاهش رطوبت ان کمک شایانی می کنند.